Električni auto drugačiji od svih dosadašnjih

Bez autora
Sep 08 2011

Pre četiri i po godine, istraživači Tehničkog univerziteta u Minhenu odlučili su da sami naprave elektroautomobil drukčiji od svih dosadašnjih. Tako je rođen "e-mjut" (E-Mute) koji će biti predstavljen 15. septembra u Frankfurtu. Automobil "e-mjut“ liči na neki sportski model iz segmenta malih automobila, sa dugačkim "nosom" i "padajućim" zadnjim delom.Naučnici su želeli da eliminišu uobičajene "dečje bolesti" elektromobila: previsoku cenu, malu efikasnost i nesigurnost. "E-mjut" je to prevazišao.

Električni auto drugačiji od svih dosadašnjihPre četiri i po godine, istraživači Tehničkog univerziteta u Minhenu odlučili su da sami naprave elektroautomobil drukčiji od svih dosadašnjih. Tako je rođen "e-mjut" (E-Mute) koji će biti predstavljen 15. septembra u Frankfurtu.

Jedan od članova minhenskog tima, Štefan Mac, ne krije da je sve ovo još uvek tajna. Oprezno otvarajući vrata konstrukcione hale Katedre za automobilsku tehniku, kaže: "Molim vas da ništa ne fotografišete".

Hala je velika, unutra su automobili i merni instrumenti, a u sredini je uzvišenje na kome je jedan automobil umotan u ciradu. Uveren da nema čega da se plaši, Štefan Mac je povukao ciradu i ispod se ukazao auto koji je rezultat dve godine zajedničkog rada više od 200 naučnika sa 20 različitih katedri. Bolje reći: u pitanju je model u prirodnoj veličini. Jer, jedna grupa se još uvek nalazi u manufakturi eksterne firme koja je dobila zadatak da napravi prototip.

Automobil "e-mjut“ liči na neki sportski model iz segmenta malih automobila, sa dugačkim "nosom" i "padajućim" zadnjim delom, piše "Dojče vele".

"Da biste napravili električni automobil, nije dovoljno da uzmete konvencionalni automobil koji ima motor sa unutrašnjim sagorevanjem, da izvadite taj motor i umesto njega ugradite električni. Reč je o tome da čitav automobil mora biti specijalno koncipiran za električni pogon."

Naučnici su želeli da eliminišu uobičajene "dečje bolesti" elektromobila: previsoku cenu, malu efikasnost i nesigurnost. "E-mjut" je to prevazišao. Važno je znati i za koga je taj automobil koncipiran: to je tipičan stanovnik velikog grada, ili neko ko živi u predgrađu i ko prelazi samo nekoliko kilometara na dan svojim vozilom, a nema ni mnogo prtljaga.

Jer, najviše automobila se, bez obzira na veličinu i kapacitet, koristi upravo na taj način. Tako je koncipiran i "e-mjut“, u koji mogu da stanu dve osobe i dva komada prtljaga.

"Učinili smo sve da bismo mu smanjili težinu i dobili automobil od 500 kg, dok su elektromobili drugih proizvođača često teži od tone."

U "e-mjut" je ugrađeno samo onoliko elemenata koliko je neophodno za komfor i bezbednost. "Zato je, na primer, vozačko sedište pomalo neobično", kaže Štefan Mac, koji je nadležan za konstrukciju automobila.

"Ovaj automobil se koristi samo na regionalnim putevima i gotovo nikada na auto-putevima na kojima vožnje traju po nekoliko sati, znači njegovom vozaču nije potreban komfor koji omogućava pet do šest sati udobne vožnje. Zato smo malo uštedeli na materijalu kojim je ispunjeno sedište i samim tim je postignuta i ušteda u težini."

A upravo mala težina automobila je omogućila i da se u njega ugradi mala baterija - to je važno jer je baterija uvek najskuplja stavka.

Stručnjaci iz Minhena su želeli da proizvedu vozilo koje je jeftinije od postojećih elektromobila. Za svaki slučaj, postoji i rezervna baterija koja omogućava dodatnih 50 kilometara vožnje "kad zagusti".

Cena "e-mjuta" je nepoznata. Serijska proizvodnja i prodaja su stvari o kojima odlučuju proizvođači automobila, a ne naučnici.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik